O nas

Poznaj naszą historię

Historia Odlewni Zub sięga roku 1949. Założycielami było małżeństwo Góralczyk, Stanisław i Natalia. Początkowo Odlewnia została uruchomiona na obrzeżach ówczesnego Olkusza, dzisiejsza ulica Cegielniana. Od początku swej działalności w Odlewni pracowali miejscowi fachowcy, gdyż Olkusz miał duże tradycje odlewnicze. Wcześniej w okolicy działy dwie odlewnie w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych "Emalia" S.A. i w Szkole Rzemieślniczej.

Po rozpoczęciu działalności zakład zajmował się produkcją odlewów z metali kolorowych (brąz, aluminium) tj. galanterii meblowej oraz budowlanej a w późniejszym czasie żeliwa. Były to głównie odlewy dla rolnictwa i gospodarstw domowych takie jak ruszty, płyty piecowe, piecyki, obudowy łożysk itp. Odlewnia mogła się również pochwalić wykonywaniem dużej ilości odlewów ozdobnych a także obróbką mechaniczną odlewów.

Przez kilka dekad odlewnia wykonywała starymi metodami mielniki do młynków ręcznych do kawy oraz pieprzu w ilościach kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.

Prace formierskie wykonywano ręcznie stosując masy mułkowe i piaskowe.

W działalności odlewniczej oprócz wspomnianego wyżej małżeństwa Natalii i Stanisława Góralczyk bezpośrednio w rozwój zakładu zaangażowany był Stanisław Nicia, który pracował w Odlewni od założenia aż do emerytury i jednocześnie wyszkolił wielu formierzy, z których umiejętności ze względu na ciągłość prac Odlewnia do dziś korzysta.

Od roku 1989 r. Odlewnie prowadziła Urszula Zub córka Państwa Góralczyków wraz z mężem Andrzejem. W roku 1995 Odlewnia została przeniesiona do Osieka k/Olkusza. Zachodzące w Polsce zmiany po roku 1989 umożliwiły stopniowe rozszerzenie asortymentu produkowanych odlewów nie tylko dla okolicznych zakładów ale również dla wielu odbiorców z Polski oraz zagranicy.

Dzięki temu Odlewnia cały czas się rozbudowywała i proces ten trwa do dnia dzisiejszego. Obecnie Odlewnia posiada bogaty park maszynowy oraz własne laboratorium kontroli jakości.

Obraz przedstawia mężczyznę ubranego w ochronny strój firmowy Odlewni ZUB wylewającego gorący stop metali do formy. Obok niego jest ułożone wiele form o takim samym kształcie.

Stan obecny

Od 1949 Odlewnia ZUB jako firma oraz zespół ludzi zdobyła doświadczenie i wiedzę pozwalające sprostać oczekiwaniom obecnego rynku odlewniczego. Głównym profilem produkcji są odlewy z:

Dysponujemy linią formierska FT-65, mieszarko-nasypywarka Omega oraz piecami Pit-300, Pit-350, ABB-1000, a odlewy oczyszczamy oczyszczarkami śrutowymi. Posiadamy 6 stanowisk formowania ręcznego, piec do obróbki cieplnej 2000x1000x900 oraz własne laboratorium.

Naszą mocną stroną jest duża elastyczność na potrzeby klientów, fachowcy a w szczególności formierze ręczni dzięki którym podejmujemy tematy nieopłacalne dla zautomatyzowanych odlewni. Na pierwszym miejscu stawiamy jakość oraz obsługę klienta. Nasze odlewy są zawsze najwyższej jakości. Zdajemy sobie sprawę, że powierzenie nam wykonania małej rzeczy jest częścią wielkiego projektu realizowanego przez Państwa firmę.

72

lata doświadczenia

61

pracowników ogółem

45

tys. m2 powierzchni

3

kraje

Obraz przedstawia wylewającą się gorącą masę stopu metali z kadzi odlewniczej do formy.
Obraz przedstawia proces odlewnia elementów. Na zdjęciu widać wiele form do odlewania, dwóch pracowników Odlewni ZUB i kadź z gorącym stopem metali.
Obraz przedstawia maszynę wykorzystywaną przy odlewaniu metali.
Obraz przedstawia maszynę wykorzystywaną przy odlewaniu metali.