Oferta

Kompleksowo zrealizujemy Twoje zamówienia!

Odlewnia ZUB przedstawia usługi oparte na wieloletnim doświadczeniu. Dzięki wykwalifikowanej kadrze inżynieryjno-technicznej gwarantujemy wysoką jakość oferty, która spełnia Państwa oczekiwania oraz jest zgodna z zasadami bezpieczeństwa.

Wykonujemy dla Państwa odlewy o masie od 0,5 kg do 650 kg z żeliwa szarego i sferoidalnego, z staliw węglowych, stopowych odpornych na korozję, żaroodpornych oraz odpornych na ścieranie a także produkowane na indywidualne zamówienie Klientów.

Odlewnia żeliwa i metali kolorowych ZUB z Olkusza współpracuje z odbiorcami z całego kraju reprezentującymi liczne gałęzie przemysłu. Naszą specjalnością jest produkcja i obróbka odlewów wykorzystywanych w przemyśle maszynowym, energetycznym, chemicznym, gazowniczym, ciepłowniczym, górniczym, hutniczym, motoryzacyjnym oraz spożywczym.
Wykonujemy również odlewy artystyczne, ozdobne oraz elementy małej architektury.

Wykonaliśmy już wiele odlewów dla przemysłu:

 • budowlanego: korpusy zaworów, korpusy pieców, ruszty, kratki odwadniające. Renowacja i
 • rekonstrukcja zabytkowych balustrad, stopni, tralek.
 • górniczego: koła jezdne wózków kopalnianych, zderzaki, bębny, gwiazdy napędowe, części
 • maszyn górniczych
 • kolejowego: bolce, łożyska bolca, koziołki, opórki, ramki prowadzące, wkładniki
 • kruszyw: obudowy łożysk, płyty wykładzinowe, szczęki, młotki, zgarniaki
 • motoryzacyjnego: koła pasowe, tarcze, piasty
 • rolniczego: korpusy i części pługów, kombajnów

Ponadto wykonujemy odlewy przeznaczone do celów artystycznych i małej architektury miejskiej oraz pracujemy nad rekonstrukcjami zniszczonych obiektów:

 • odlewy artystyczne: tablice pamiątkowe, figurki, popiersia, szyldy, żeliwne kołatki, żeliwne tralki ogrodzeniowe, groty ogrodzeniowe
 • odlewy małej architektury miejskiej: ławki parkowe, słupki separacyjne, lampy ozdobne
 • odlewy renowacyjne: renowacja, rekonstrukcja i odtwarzanie zabytkowych oraz zniszczonych obiektów wykonanych z żeliwa.
Obraz przedstawia kadź z której do formy wylewa się gorący stop metali.
Obraz przedstawia dwóch pracowników zajmujących się odlewaniem.
Obraz przedstawia maszynę wykorzystywaną do produkcji odlewów z metali.
Obraz przedstawia maszynę wykorzystywaną do produkcji odlewów z metali.

Nasze priorytety to pewność, jakość oraz precyzja.

Obraz przedstawia człowieka pracującego przy maszynie wykorzystywanej do obróbki odlewów.

Laboratorium

Posiadamy własne specjalistyczne laboratorium, które pozwala na badanie odlewów pod kątem ich składu chemicznego oraz wytrzymałości WAD. Zawdzięczamy to nowoczesnym urządzeniom, takim jak: spektrometr elektroniczny typu „Foundry Master”, zrywarka typu WPM oraz twardościomierze (stacjonarny i podręczny). Nasze zaawansowane laboratorium pozwala nam w pełni kontrolować proces produkcyjny oraz prowadzić badania w zakresie nowych rozwiązań technologicznych mających na celu wyjście naprzeciw nowym oczekiwaniom rynku.

Obraz przedstawia pierścień odlewniczy.
Obraz przedstawia wylewanie stopu metali z kadzi.
Obraz przedstawiający maszynę wykorzystywaną do obróbki metali.

Zaplecze maszynowe Odlewni ZUB jest bardzo szerokie i obejmuje wszystkie urządzenia niezbędne w procesie topienia metali. Jest to między innymi linia formierska FT-65 czy mieszarko-nasypywarka Omega. Dysponujemy również piecami indukcyjnymi Pit-300, Pit-350 i ABB-1000 oraz piecem do topienia metali kolorowych. Odlewy są przez nas gruntownie oczyszczane oczyszczarkami śrutowymi. Ponadto dysponujemy dostępem do modelarni, a na życzenie klientów wykonujemy obróbkę mechaniczną oraz cieplną.
Zaufaj profesjonalistom w tej branży!

Realizacja od A do Z – kompleksowość się opłaca!

Składając kompleksowe zamówienie na odlewy od jednego dostawcy zyskujesz bardzo wiele. Odlewnia ZUB wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów wdrożyła rozwiązania mające na celu zaopiekować się danym zleceniem na każdej fazie jego przetwarzania. Dzięki temu Klienci oszczędzają dużo czas oraz dużo pieniędzy.
Takie podejście do zamówienia oznacza skrócenie czasu produkcji odlewów, który wynosi maksymalnie miesiąc. Ponadto koszty logistyczne są zminimalizowane, ponieważ produkcja odbywa się w jednym miejscu. Kolejną zaletą jest otrzymanie gotowego produktu - bez konieczności jego późniejszej obróbki. A ponieważ każdy z etapów został wykonany w Odlewni ZUB gwarantuje to najwyższą jakość finalnego produktu.

Modelowanie

Wykonujemy modelowanie zlecając je na zewnątrz

Produkcja

Produkcja odbywa się w wysokim standardzie, z zachowaniem wszystkich norm polskich oraz unijnych.

Czyszczenie

Dysponujemy wieloma narzędziami przeznaczonymi do czyszczenia odlewów.

Malowanie

Na życzenie Klienta wykonujemy malowanie detali, w celu zabezpieczenia ich przed korozją

Kontrola jakości

Posiadamy specjalistyczne laboratorium w którym sprawdzamy

Pakowanie i dostarczanie

W zależności od potrzeb i możliwości Klienta przyjmujemy dwie możliwości: Transport własny zapewniany przez Klienta oraz transport zapewniany przez Odlewnię Zub oparty na stałej współpracy z firmą transportową.

Materiały

Staliwo

Staliwo jest stopem żelaza z węglem, który składa się z wielu składników i nie jest poddany obróbce plastycznej. Zawartość węgla zwykle nie przekracza 1,5%, a ilość pozostałych domieszek nie przekracza 1%. Właściwości mechaniczne staliwa są nieco niższe niż własności stali o takim samym składzie po obróbce plastycznej. Staliwo posiada bardzo dobre właściwości pod względem wytrzymałościowym.
Wykorzystuje się je w produkcji, mechanice oraz wszelkiego rodzaju przemyśle zajmującym się wytwórczością maszyn.

OpisGatunek
Staliwo stopowe węglowe200-400; 200/400W; 230-450; 230-450W; 270-480; 270-480W; 340-550; 340-550W; L400; L450; L500; L600; L650
Staliwo stopowe konstrukcyjneL20G; L35G; L40H; L35HGS
Staliwo do pracy w podwyższonych temperaturachL20M, L20HM
Staliwo odporne na korozjęLH18N9; LH14; LH18N10M; GX4CrNiMo16-5-1; GX5CrNiMo19-11-2; GX5NiCrMoTi25-21-4
Staliwo żaroodporne i żarowytrzymałeLH26; LH29S2G; LH18S2;LH25N19S2; LH17N37S2G
Staliwo odporne na ścieranieL45G; L40HM; L30GSM; L30GS; L120G13
Staliwo narzędzioweL210H21; L65HNM; L150HSM

Żeliwo

Jest to wysokowęglowy stop żelaza z węglem. Zwykle posiada domieszki krzemu, manganu, fosforu, siarki i innych składników. Zawiera od 2,11 do 6,67% węgla w postaci cementytu lub grafitu.
Jego główne zastosowania to przemysł motoryzacyjny, np. obudowy skrzyni biegów, kadłuby silników, głowice. Ponadto wykonuje się z niego kaloryfery i piece żeliwne. Jest to też stop, który idealnie sprawdza się w inżynierii sanitarnej. Z żeliwa zbudowane są włazy kanałowe, rury, wpusty uliczne. Ponadto większość rzeczy, które otaczają nas w kuchni, mogą być wykonane ze stopu żeliwa. Są to patelnie, garnki lub brytfanny - czyli typowe wyposażenie kuchenne.

OpisGatunek
Żeliwo szareEN-GJL150; EN-GJL200; EN-GJL250; EN-GJL300; EN-GJL350
Żeliwo sferoidalneEN-GJS 400-18; EN-GJS 400-15; EN-GJS 500-7; EN-GJS 600-3; EN-GJS 700-2
Żeliwo odporne na ścieranieEN-GJN-HV520; EN-GJN-HV550; EN-GJN-HV600; Ni-HARD; GX300CrMo15-3; ZLCr2,5; ZbCr32; ZbCr28Mo1,2
Żeliwo odporne na korozjęZLSi15; Ni-Resist; ZLCr28; ZLCr32
Żeliwo odporne na działanie wysokiej temperaturyZLSi5Cr; ZLCr2,5; ZLCr16; ZLCr28
Żeliwo wysokoniklowe austenityczneZLNi20Cr3; ZLNi15Cu6Cr2; Ni-resist

Mosiądz

Jest stopem miedzi i cynku. Głównym składnikiem jest cynk, którego zawiera 10–45%. Zwykle w mieszance można znaleźć inne metale, takich jak ołów, glin, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem. Topi się, w zależności od gatunku, w temp. poniżej 1000 °C. Przy temperaturze >907 °C cynk, którego w stopie może być nawet 45%, zaczyna parować. Powoduje to tworzenie się zgaru.
Z mosiądzu wykonana jest armatura, osprzęt odporny na wodę morską (np. śruby okrętowe), amunicja, okucia budowlane (np. klamki). Ponadto znajduje zastosowanie w przemyśle maszynowym, samochodowym, elektrotechnicznym, okrętowym, precyzyjnym, chemicznym.

OpisGatunek
OłowioweMO58; MO60

Stopy aluminium

Są to tworzywa metaliczne otrzymane przez stopienie aluminium z jednym lub większą liczbą metali (bądź z niemetalami), celowo wytworzone dla uzyskania żądanych właściwości. Stopy aluminium dzieli się głównie na na stopy odlewnicze oraz stopy do obróbki plastycznej.
Znajdują one swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie poprzednio wymienione stopy - w lotnictwie, przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym czy spożywczym.

OpisGatunek
SiluminyAK7; AK9; AK11; Ak64